Dnes již není otázka tak žhavá, neb klasické lampy se již možná propadly do šera dávných věků, ale přesto jsou přístroje, kde tato lampa, nazvěme ji klasickou ještě je.
U běžného projektoru ji totiž musíte po čase vyměnit. V závislosti od výrobce se většinou udává(lo) dva až čtyři tisíce hodin. Při ceně kolem tří tisíc za kus (ale i přes deset tisíc) to jistě není nic zanedbatelného.
Proto raději volte LED projektor, kde je životnost lampy uváděna v řádech deseti tisícovek hodin. Zpravidla deset až dvacet. Při použití tak jednou týdně v sobotu na promítnutí jedno, či dvou filmů vydrží LED po celou dobu vašeho života. A klidně k tomu můžete připočítat i nějaké ty prezentace v zaměstnání či ve škole.
Klasická lampa má pomalejší nástup, než najede na plný výkon. Totéž platí při ukončení promítání. Musíte počítat s nějakou dobou, než lampa vychladne. Tyto dvě nepříjemnosti LED zcela maže.
Má tedy klasika vůbec nějaký klad? Ano má. A tou je to nejdůležitější, světlo. Přesněji a techničtěji řečeno světelný výkon. Při použití těchto přístrojů s touto lampou nemusí být tak velké a pečlivé zastínění místností, při prezentaci stačí skutečné minimum. Samozřejmě, že při zatemnění lépe vyniknou detaily, ale nám jde spíše o to, zda jde něco vidět.
Tím ovšem není řečeno, že by LED měly výkon slabší, nebo snad neměly vůbec. Mají, i když se za to většinou připlácí cenou. Zde už je to na tom, zda chcete projektor na pouze domácí promítání, nebo s ním budete cestovat po světě. Zde již nelze klasiku doporučit vůbec, protože je velmi citlivá na jakékoli „drsnější“ zacházení a fyzické poškození vůbec. I když máte sebelepší pouzdro, může dojít k poškození přístroje, a tak i lampy. Je prostě třeba zvýšené opatrnosti.
Takže při výběru pozor, a hlavně se nenechte napálit. Nejlépe je si nechat přístroj předvést. A to v nezatemněné místnosti.