Možná se to již někomu z nás takto přihodilo. Aniž bychom si všimli, že bankovka má na sobě nějaké poškození nebo případně jí i nějaký ten kousek chybí, s ní platíme. Dost často, si ani sami nevšimneme, že nám nějaký šikovný obchodník podstrčil právě takovou špatnou. Co teď?
Nejlepší je se obrátit na jakoukoliv banku a požádat o pomoc. Bankovní poradci jsou zde patřičně školení, aby vám poskytli informace, jak postupovat dál. Ve většině případů, vám bankovku na místě vymění, takže se nemusíte obávat, že přijdete o vaše finance.
Opatrnost se rozhodně vyplatí
Vy sami můžete takovým situacím předejít, tím, že si bankovky řádně při převzetí prohlédnete. Poškození se dá rozdělit do několika skupin.
1. Bankovky opotřebené oběhem
– Pomačkaná – ne každý nosí bankovky v peněžence, ale většinou po kapsách, kde se mohou pomačkat, takové bankovky se dají narovnat a obchodník by je měl přijmout
– Zašpiněná – při běžném opotřebení se bankovky přirozeně ušpiní, to není vada, pro kterou by vám měli peníze vrátit
– Bankovka, které chybí část nebo části okraje – s takovou bankovkou se můžete setkat také, pokud její chybějící část nepřesahuje více, než 20 mm jejího okraje, může vám ji obchodník přijmout, ale i vydat.
2. Běžně poškozené bankovky
– Natržená – pokud je natržená nebo slepená páskou, dejte pozor, obchodník ji nepřijme
– Přetržená (složená ze dvou částí, které nepochybně patří k sobě) – obchodník ji nepřijme
– Popsaná, pomalovaná a potištěná – jakýmkoliv způsobem – obchodník ji nepřijme
– Propálená – obchodník ji nepřijme
3. Nestandardně poškozené bankovky
– Zde je velký výčet poškození a v žádném případě vám ji obchodník nepřijme. Ohořelá, obarvená, vypraná a znehodnocená, poškozená nějakým dalším materiálem a jsou další a další příklady, ovšem už viditelné na první pohled.