Makadamové ořechy správně nazývané peckovice, pocházejí z Austrálie. Makadamové ořechy obsahují nejvíce tuků, až 80% a dokonce patří mezi ty nejdražší. Strom, na kterém makadamové ořechy rostou, dosahuje až výšky dvanácti metrů. Ořechy mají velice pevnou skořápku, uvnitř se nachází peckovice ve velikosti lískového oříšku, mají krémovou barvu a nazývají se po skotském fyzikovy a chemikovi Johnu Macadamovi, který chtěl je cíleně pěstovat.
Účinky makadamových ořechů
Obsahují vitamíny skupiny B, vitamíny E a minerály, jako jsou draslík, hořčík, vápník, fosfor a železo. Mají vysokou energetickou hodnotu. Dále taky mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Snižují hladinu cholesterolu. Makadamové ořechy zlepšují imunitu, podporují růst svalové hmoty, zlepšují paměť a soustředěnost a podporují srdeční sval. Co se týče oleje z makadamových ořechů, tak ten zpomaluje proces stárnutí pokožky. Dokonce neobsahují lepek. Jelikož obsahují hodně tuků, pomáhají spalovat ostatní tuky v těle.
Jak skladovat makadamové ořechy
Jelikož makadamové ořechy mají větší obsah tuků, je tedy nutné je skladovat, tak abychom předešli žloutnutí. Nejhlavnější je zachovat chlad, v lednici či v uzavíratelných nádobách na chladném místě vydrží až šest měsíců a v mrazáku až 12 měsíců. Co se týče čerstvých makadamových ořechů, tak ty mají krémově bílou barvu, proto tedy jestli začnou jádra tmavnout, to naznačuje jejich žluknutí.
Olej z makadamových ořechů
Je skvělou kombinací k olivovému oleji při vaření, pečení, do salátových dresinků, ochucení zeleniny, nebo taky do majonézy. Jelikož většina tuků patří mezi mononenasycené a poměrně stabilní, tak makadamový olej má větší kouřový bod, až 210 stupňů, takže když ho například srovnáme s extra panenským olivovým olejem, tak ten má jen 190 stupňů. Tudíž makadamový olej je výborným pomocníkem při úpravě jídel při vyšších teplotách.