Jak napovídá název, vynálezcem tohoto hlavolamu je maďarský sochař a profesor architektury ErnőRubik. Kostku vynalezl v roce 1974.V té době se stala doslova hitem. Vyráběla se v milionových sériích a dokonce se stala nejprodávanějším produktem na Zemi! Kromě kostky je Rubik autorem i jiných hlavolamů jako Rubikova hada a také Spaceballu, což je gyroskopická pomůcka posilující ruce. Žádný z těchto nápadů, však nedosáhl tak velké popularity.
Ale vraťme se zpět k Rubikově kostce. V dnešní moderní době, kdy se mladí lidé baví hlavně hraním elektronických her, tráví čas u počítače a komunikují hlavně prostřednictvím sociálních sítí, by skládání kostky mohlo být zajímavým zpestřením. Ostatně, není to tak jednoduché, jak to vypadá. Cílem je přeskládat jednotlivé dílky tak, aby každá strana obsahovala pouze jednu barvu. Mnozí lidé však složí jen jednu stranu této šestistranné krychle. Existují dokonce video návody na složení kostky, kde můžeme krok za krokem sledovat postup. Zábavnější ale určitě je, pokusit se o to sami a zapojit tak svou fantazii a mozek.
Originální a zároveň nejoblíbenější varianta Rubikovy kostky je 3x3x3.Dnes je však na trhu nepřeberné množství velikostí, typů i tvarů. Nejmenší začíná na 2x2x2 až po mega velikosti 7x7x7.Kromě klasické kostky, kdy skládáte barvy, máte na výběr třeba různé vyosené varianty, kdy místo barev skládáte tvary. Na kostce také můžete skládat různé obrázky, například mapu světa. Jsou také k dostání atypické varianty, které nejsou ve tvaru krychle, ale třeba ve tvaru pyramidy. Tento tvar se nazývá Pyraminx.Nebo takzvaný Megaminx, což je netypický tvar složený z dvanácti stěn.
Je tedy vidět, že přestože jsme dnes zvyklí bavit se hlavně virtuálně, mechanické skládání Rubikovy kostky je vhodnou alternativou pro strávení volného času a pro odreagování. Chce to jen trochu trpělivosti a cviku. Vzhledem k tomu, že existuje mnoho variant tohoto hlavolamu, můžete si být jistí, že se při jeho skládání určitě nebudete nudit!