Riziko přehřátí v létě ohrožuje všechny a my se snažíme všemi způsoby zabránit. Občas ale zapomínáme, že horko neohrožuje jen nás lidi, ale i naše čtyřnohé společníky. Projeví se tím, že pes nereaguje jako obvykle, zrychlené dýchá a sliní. Takový stav může mít způsobit nebezpečné zdravotní komplikace, kdy je třeba neprodleně vyhledat veterináře.
Přinášíme Vám několik doporučení, na co při péči o pejska určitě nezapomínat, abyste takovému stavu předešli.
1. Základem je zajištění dostatečného přísunu čisté vody, aby nedošlo k dehydrataci. Vždy sebou raději noste vodu v lahvi a nedovolte psovi pít špinavou vodu z kaluží, což mu může způsobit zdravotní problémy.
2. Na letní měsíce zvolte pro pejska kratší střih, který jeho kůži uchrání před sluncem, zároveň ale zabrání zbytečné izolaci tepla.
3. Psa zbytečně nevystavujte přímému slunci. Volte raději procházky, při kterých je možnost skrýt se ve stínu. Opatrně také na rozpálené povrchy, zejména ve městě, které můžou narušit kůži na tlapkách. Tlapky je také vhodné při takové zátěži promazávat.
4. Vezměte pejska ochladit k vodě. Nebudete muset v parném létě na dlouhé procházky, Váš pejsek se příjemně zchladí a unaví. Pokud takovou možnost nemáte, alespoň polejte psa vlažnou vodou.
5. Psa nenechávejte v nevětraných prostorech! Každý rok několik psů na přehřátí v autech, kde je jejich majitel nechal, zemře. Vždy nechte alespoň pootevřené okénko. Psa spíše vezměte do kabiny, která je klimatizovaná, než ho převážet v kufru. Zde je ovšem třeba využít bezpečnostní pásy.
6. Při zchlazování psa dávejte pozor, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Nenechte psa přímo skočit do ledové vody, ale nejprve ho polévejte vlažnější vodou směrem od tlapek. Stejně tak při návratu z procházky psovi ovlažujte nejprve tlapky vlažnou vodou, rozhodně ho hned nedávejte pod studenou sprchu.